Diş Aşınması Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Diş Aşınması Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Diş minesi vücudun en sert ve mineralli yapı taşı olma özelliğini taşımaktadır. Diş minesi her dişin yüzeyini kaplar ve altında bulunan hassas yapıdaki diş kökünün zarar görmesini engellemektedir. Diş minesi çeşitli birçok nedene bağlı olarak aşınma ya da zarar görme gibi sorunlara yol açabilmektedir. Diş aşınması sorunu ise diş minesinin kaybı olmakta ve asite maruz kalmaya bağlı olmasından dolayı kaynaklanmaktadır. Mine aşındığı takdirde dişin dokusu açığa çıkmakta ve hassasiyete sebep olmaktadır. Vücudun kemik ve kas gibi bölgelerinden farklı olması ile birlikte, diş minesinde yaşayan hücre mevcut değildir. Kısacası diş minesi bir defa yok olduğunda, vücut onu yeniden oluşturacak özelliğe sahip değildir. Bu sebebe dayalı olarak, diş minesinin aşınmasına engel olmak oldukça fazla önem teşkil etmektedir.

Diş Aşınması Neden Olur?

Diş aşınması belirli bir süre içinde gerçekleşen sorun olarak öne çıkmaktadır. Diş aşınmasına neden olan durumlar arasında sert kıllı diş fırçası kullanımı, yanlış diş macunu tercihi, yeterli derecede yapılamayan ağız ve diş bakımı, sert ve asitli yiyecek ve içecek tüketimi diş aşınmasına neden olmaktadır. Özellikle asitli ve şekerli yiyecek tüketildiği zaman diş minesi yumuşar ve o süre içinde aşınma ihtimali öne çıkmaktadır. Diş aşınması diğer birçok diş hastalığına neden olmamak için en kısa sürede tedavi edilmesi oldukça fazla önem teşkil etmektedir. Bu konuda Pendik diş hastanesi hizmetleri mevcut olmaktadır.

Diş Aşınması Belirtileri Nelerdir?

Dişlerde sararma

Sıcak ve soğuğa karşı oluşan hassasiyet

Diş yüzeyinde yumuşak yapı oluşumu

Diş aralarında kanama gibi şikayetlerin mevcut olması halinde en kısa sürede Pendik diş hastanesi tarafından tedaviye başlanılması önemli konular arasında yer almaktadır.

Diş Minesi Aşınması Nasıl Önlenir?

Her diş rahatsızlığında olduğu gibi diş minesi önüne geçilmesi için düzenli yapılan ağız ve diş sağlığı bakımı oldukça önemli ve faydalı olmaktadır. Bununla birlikte asitli içecek tüketimini sınırlı hale getirmek, asidin giderilmesi için asit önleyici yiyecek tüketmek ve düzenli olarak Pendik diş hastanesi tarafından muayene ve bakım kontrolü yapılması diş minesi aşınması sorununu önleme konusunda oldukça faydalı olmaktadır.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Özel Spa Teknikleri ile Rahatlamak

Özel Spa Teknikleri ile Rahatlamak

Burun Estetiği Sonrası Hasta Ne Zaman Taburcu Edilir?

Burun Estetiği Sonrası Hasta Ne Zaman Taburcu Edilir?

Sağlık Ajandasının Sunduğu Haberler

Sağlık Ajandasının Sunduğu Haberler

Aliağa Profesyonel İlaçlama Merkezi

Aliağa Profesyonel İlaçlama Merkezi

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir