Pencere ve Kapı Yalıtımı Neden Yapılmalıdır?

Pencere ve Kapı Yalıtımı Neden Yapılmalıdır?

Pencerelerimizin ve tabii ki kapılarımızın sızıntı yapmasını önleyebilmek için çeşitli doğal malzemelerin kullanılarak uygulanmakta olan yalıtım türüne söve denmektedir. Söve uygulamaları, dış cephe mantolama başlığı içerisindedir. Mantolamanın en önemli ve en çok talep edilmekte olan başlıkları arasındadır. Teknik açıdan önemini sağlamasının yanı sıra, estetik açıdan da söve projeleri tercih edilmektedir.

Diğer birçok yalıtım uygulamalarında olduğu gibi söve projeleri içerisinde de özel tasarımcılar projelerini çizmektedirler. Autocad ortamında çizilen projeler daha sonrasında ustalar tarafından özenle uygulanmaktadır. Bugün özel olarak söve projeleri villalara dahi en çok uygulanması talep edilmekte olan mimari estetik unsurları arasında yerini almaktadır.

Binaya ayrı bir kimlik kazandırmakta olan söve projelerinde tabii ki söz konusu asıl amaç ısı yalıtımının sağlanmasıdır. Binanın ısısını en çok kaybetmekte olduğu alanların başında pencere ve kapılar gelmektedir. Kapı ve pencere boşluklarından ısının gözle görülür bir şekilde kaybolduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca bu durum aynı zamanda yağmur sularının da sızmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu sebepten dolayı da önemli bir sorundur.

Mantolama nedir sorusuna yanıt olarak geçmekte olan söve projelerinin içerisinde yer alan malzemelerin uyumu tabii ki binalarınızın incelenmesinden sonrasında karara bağlanacaktır. Sonuçta binanın malzeme yapısıyla olan uyumunun yanı sıra mimari estetik noktasında da belirli bir uyum aranmaktadır. Burada da yine alanında uzman kişilerin gözlemlerine ihtiyaç duyulmaktadır.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Iqos Heets Sigara Zararlı Mı?

Iqos Heets Sigara Zararlı Mı?

Metpor ile Tasarruflu Yapılar

Metpor ile Tasarruflu Yapılar

Profesyonel Mutfak Gereçleri

Profesyonel Mutfak Gereçleri

Estetik Bir Görüntü İçin Transparan Cephe

Estetik Bir Görüntü İçin Transparan Cephe

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir