Bitcoin’in Her Sene Halving Gerçekleşen Çatalı Bitgesell Coin (BGL) Neler Sunuyor?

Bitcoin’in Her Sene Halving Gerçekleşen Çatalı Bitgesell Coin (BGL) Neler Sunuyor?

Bitcoin, kripto para ekosisteminin ilk projesi olarak çok geniş bir kitleye ulaşmayı başardı. Bununla birlikte, temeli 2008 yılında atılan Bitcoin, teknik açıdan günümüz gereksinimlerini karşılamadan uzakta. Bitcoin’in kod yapısı üzerine inşa edilen Bitgesell projesi, yenilikçi özellikleri ile öne çıkan ve BTC’nin geleceği olarak gösterilen bir coin. 2020 yılında Emma Wu tarafından geliştirilmiş olan Bitgesell, Bitcoin’in bir çatalı olarak nitelendirilebilir. Zira BGL projesi, BTC kod tabanı üzerinde inşa edilmiş. Ancak BGL ile BTC arasında birçok fark mevcut. Blok boyutunun küçük olmasının yanı sıra, BGL’de yarılanma süresinin farklı olması, projenin en önemli yanlarından.

Bitgesell’e göre Bitcoin ‘dijital altın’ değil

Bitgesell ekibi, kripto para ekositeminde deneyim sahibi geliştiricilerden oluşuyor. Bitgesell’e göre, Bitcoin önemli bir varlık ancak dijital altın değil. Bunun nedeni, Bitcoin’in gerçek değerine ulaşması için, tüm coin’lerin madenciliğinin tamamlanması gerekiyor, bu da 2140 yılında gerçekleşeceği için, Bitcoin en az 115 yıl daha ‘altın’ olamayacak. Bu yaklaşımla yola çıkan Bitgesell ekibi, Bitcoin’e göre yarılanma süreci çok daha hızlı olan BGL coin’i yarattı. Bitgesell, Bitcoin’de 4 yıl olan yarılanma sürecinin her yıl gerçekleştiği bir kripto para. Bundan ötürü BGL yarılanması çok daha hızlı olurken, arzı ve madencilik zorluğu da benzeri şekilde artıyor. BGL’nin tamamının üretileceği tarih, 2054 yılında olacak. Bu anlamda, Bitgesell’in Bitcoin’den çok daha önce ‘dijital altın’ olacağı ifade edilebilir.

Bitcoin’e göre 10 kat hızlı

Bitcoin, merkeziyetsiz bir blokzinciri üzerinde eşler arası dijital nakit transferi amacı ile tasarlandı. Bununla birlikte, BTC ağının ortaya çıkmasının üzerinden neredeyse 14 yıl geçti ve Bitcoin, gerçek amacına uygun kullanılamıyor. Bunun nedeni ise, Bitcoin ağının yavaş olması. Bitcoin’de bir blok boyutu ortalama 4 MB. Bitgesell’de ise bir blok boyutu 400 KB. Yani Bitgesell, Bitcoin’e göre 10 kat daha hafif bir kripto para. Bu da, Bitgesell ile yapılan ödemelerin 10 kat daha hızlı gerçekleşmesini sağlıyor. BGL, borsalarda bir değer saklama aracı olarak tercih edilebileceği gibi aynı zamanda bir elektronik ödeme aracı olarak da kullanılabiliyor.

Düşük enerjili madencilik

Bitcoin madenciliği, birçok madenci için kârlılığın çok düşük olduğu bir süreç. Bitcoin ağı üzerindeki madenci yapılarının yaygınlaşması, beraberinde zorluğun artmasına neden oldu ve BTC kazımı için gereken yüksek enerji giderleri, madenciler için Bitcoin üretmeyi daha kârsız hale getirdi. Bununla birlikte, Bitgesell’de madencilik çok daha düşük giderlerle yapılabiliyor. Buna ek olarak, yarılanmanın daha hızlı gerçekleşmesi, madenciler için BGL tutmayı da avantajlı hale getiren konular içinde yer alıyor. Bitgesell, Bitcoin’in yüksek enerji sarfiyatı ile eleştirildiği günlerde, yeşil enerji ile madencilik yaklaşımı ile öne çıkan bir kripto para oldu.

İşlem ücretlerinin yakımı

Bitgesell ile ilgili en önemli konulardan biri, deflasyonist yapıya sahip olması. Kripto para piyasasının genel işlem ücretleri baz alındığında, Bitgesell’de işlem ücretleri ortalamanın biraz üzerinde. Bununla birlikte, bunun amacı BGL ağının birkaç kişilik grupların inisiyatifine kalmaması. Bitgesell’de, ağ içinde alınan tüm işlem ücretlerinin yüzde 90’ı yakılıyor. Bu da kripto paranın deflasyonist bir yapıya sahip olmasını sağlıyor. BGL geliştiricilerinin amacı, daha çok insanın BGL tutması, BGL elektronik ödemeler için kullanılırken, aynı zamanda değer saklama aracı olarak kabul edilmesi.

Yenilikçi özellikleriyle öne çıkan Bitgesell ağına bakıldığında, Bitcoin’e göre oldukça ciddi avantajlar yatırımcılara sunuluyor. Bu anlamda birçok kişi, altcoin sepetinde BGL tutmayı sürdürüyor.

Daha detaylı bilgi için aşağıdaki ilgili bağlantıları ziyaret edebilirsiniz.

http://bitgesell.de/en/
https://bitcointalk.org/index.php
https://coinmarketcap.com/tr/currencies/bitgesell/

sponsor reklam

Benzer Yazılar

En İyi Evden Eve Nakliye Firması

En İyi Evden Eve Nakliye Firması

Son Trend Kuyumcu Vitrin Malzemeleri

Son Trend Kuyumcu Vitrin Malzemeleri

Sevdikleriniz Çiçek ile Mutlu Edin

Sevdikleriniz Çiçek ile Mutlu Edin

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir